Priporočilo regijskega štaba CZ
S strani regijskega Štaba CZ smo prejeli naslednje priporočilo občanom: Če bodo v naslednjih 12-ih urah prožene sirene z znakom za opozorilom na nevarnost, to pomeni nevarnost poplavnega vala. V seznanitev prebivalcem podajamo navedeno informacijo, zaradi napovedanih dogodkov (ARSO) in v izogib naknadnemu iskanju informacij, kot v 12. členu navaja Uredba o organizaciji in delovanju sistema opazovanja, obveščanja in alarmiranja.
1. člen
(znaki za alarmiranje)
(1) Znaki za alarmiranje so:
- opozorilo na nevarnost: enoličen zvok sirene, ki traja dve minuti;
- neposredna nevarnost: zavijajoč zvok sirene, ki traja eno minuto;
- gasilski znak: zavijajoč zvok sirene, ki traja 100 sekund (3-krat 30-sekundni zavijajoč zvok sirene z dvema vmesnima 5-sekundnima premoroma);
- konec nevarnosti: enoličen zvok sirene, ki traja 30 sekund;
- preizkus siren: enoličen zvok sirene, ki je enak znaku za prenehanje nevarnosti.
(2) Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje lahko poleg znakov iz prejšnjega odstavka za določeno nevarnost izjemoma določi poseben znak za alarmiranje, če je potrebno ob določeni nevarnosti takojšnje ali specifično ravnanje prebivalstva na določenem območju.
(3) Grafični prikaz znakov za alarmiranje iz prvega odstavka tega člena je v prilogi te uredbe in je njen sestavni del.
(4) Znakov za alarmiranje se ne sme uporabljati za druge namene, kot so določeni s to uredbo.
12. člen
(uporaba in pomen alarmnih znakov)
(1) O alarmiranju oziroma uporabi znakov za alarmiranje iz prve, druge in tretje alinee prvega odstavka prejšnjega člena odločajo Vlada Republike Slovenije, minister, pristojen za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, župan, državni, regijski ali občinski poveljniki Civilne zaščite ali njihovi namestniki, generalni direktor Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje ali njegov namestnik ter predstojniki izpostav Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje ali predstojnik občinske službe, pristojne za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. O alarmiranju lahko odločajo tudi druge osebe, če jih pooblasti Vlada Republike Slovenije ali župan.
(2) Znak za opozorilo na nevarnost se lahko uporabi za napoved bližajoče se nevarnosti naravne in druge nesreče. Center za obveščanje Republike Slovenije oziroma pristojni regijski center za obveščanje mora takoj po tem znaku po radiu, televiziji in na druge predvidene načine prebivalce na ogroženem območju obvestiti o nevarnosti ter jim posredovati napotke za ravnanje oziroma osebno in vzajemno zaščito v skladu z načrti zaščite in reševanja in odločitvami Vlade Republike Slovenije, župana, pristojnih poveljnikov Civilne zaščite ali njihovih namestnikov, Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje ali izpostav Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje oziroma občinske službe, pristojne za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
(3) Znak za neposredno nevarnost se lahko uporabi ob nevarnosti poplave, radiološki in kemični nevarnosti, večjem požaru, nevarnosti vojaškega napada ter ob drugi nevarnosti, ki neposredno ogroža življenje ali zdravje ljudi, živali, premoženje in kulturno dediščino v posameznem naselju ali na širšem poseljenem območju. Znak za neposredno nevarnost se uporabi kot gasilski znak pod pogoji in na način, določen s to uredbo, tudi za aktiviranje gasilcev na določenih območjih države. Center za obveščanje Republike Slovenije oziroma pristojni regijski center za obveščanje mora takoj po tem znaku po radiu, televiziji in na druge predvidene načine prebivalce na ogroženem območju obvestiti o nevarnosti ter jim posredovati napotke za osebno in vzajemno zaščito v skladu z načrti zaščite in reševanja in odločitvami Vlade Republike Slovenije, župana, pristojnih poveljnikov Civilne zaščite ali njihovih namestnikov, Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje in njenih izpostav ali občinske službe, pristojne za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
(4) Obvestila o nevarnosti oziroma neposredni nevarnosti iz prejšnjih dveh odstavkov ter konkretne napotke za ravnanje oziroma osebno in vzajemno zaščito v zvezi s konkretno nevarnostjo ali nesrečo pripravijo in centru za obveščanje posredujejo Vlada Republike Slovenije, župan, pristojni poveljniki Civilne zaščite ali njihovi namestniki, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje ali njene izpostave oziroma občinske službe, pristojne za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Splošni napotki za ravnanje oziroma osebno in vzajemno zaščito za določene nevarnosti in nesreče, ki jih potrdi generalni direktor Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, in napotki, ki so del načrtov zaščite in reševanja države, regije ali občine, so lahko pripravljeni tudi vnaprej.
(5) Znak za konec nevarnosti se po odločitvi pristojnih oseb in organov iz prvega odstavka tega člena obvezno uporabi po koncu nevarnosti, zaradi katere je bil dan znak za neposredno nevarnost.
(6) Znak za preizkus siren se uporabi vsako prvo soboto v mesecu ob 12. uri. Izvedejo ga centri za obveščanje kot redni preizkus sistema javnega alarmiranja, za katerega ni potrebna odločitev ali soglasje pristojnih ali pooblaščenih oseb.
(7) Zahteva za alarmiranje, ki jo prejmejo centri za obveščanje, mora vedno, po možnosti v pisni obliki, vsebovati tudi besedilo, ki ga center za obveščanje po alarmiranju posreduje javnosti preko sredstev javnega obveščanja.